Nemocnice nabídne neslyšícím online tlumočení do znakového jazyka

19.8.

Nemocnice nabídne neslyšícím online tlumočení do znakového jazyka

Pardubická krajská nemocnice, a.s. má připravenu významnou novinku pro neslyšící pacienty, kteří ji budou moci v krátké době využít. Od organizace APPN má bezplatně zapůjčen tablet, jenž neslyšícím umožní komunikovat se zdravotníky pomocí online tlumočníků do znakového jazyka.


„Bude to velký přínos pro lékaře i nelékařský zdravotnický personál. Online tlumočení usnadní komunikaci s neslyšícími, odpadne bariéra při předávání informací. Bude možné se přesně domluvit na všem, co je potřebné. Tato služba určitě přispěje i k tomu, aby se neslyšící pacienti cítili v nemocnici lépe a bezpečněji,“ řekla Lucie Mlatečková, hlavní sestra Pardubické krajské nemocnice, a.s.


Online tlumočnická služba pro neslyšící je poskytována zdarma. Tablet bude umístěn na recepci Chirurgické kliniky, o čemž budou pacienti informováni prostřednictvím modrobílých samolepek vylepených v celém areálu nemocnice. Bude k dispozici 24 hodin denně a bude možné ho zapůjčit na kterékoliv pracoviště.


Pardubická krajská nemocnice, a.s. se tak zapojuje do projektu „Bezbariérové nemocnice i pro neslyšící“ společnosti APPN, která do tuzemských nemocnic darovala 100 tabletů. Byly zakoupeny z výtěžku Adventního koncertu České televize.


„Cílem tohoto projektu je usnadnění komunikace lékařů s neslyšícími. Lékaři si novou službu moc pochvalují,“ uvedla Marie Horáková, ředitelka neziskové organizace APPN – Agentura pro neslyšící. „Zkušební provoz online tlumočnické služby byl zahájen v říjnu 2008 a od 1. prosince 2011 funguje tato služba nonstop. Službu využívá více než 800 neslyšících klientů, jen v roce 2013 bylo uskutečněno 25 249 tlumočených hovorů,“ dodala.


Služba je založena na tlumočení do znakového jazyka „na dálku“. Tlumočník se nachází na jiném místě než klient. Podstatou je možnost přenosu znakového jazyka prostřednictvím webkamery. Sdělení tlumočník přeloží do mluveného jazyka. Tímto způsobem tak lze tlumočit rozhovor neslyšícího s lékařem, je možné slyšícímu i neslyšícímu člověku poslat vzkaz či zprávu. Tlumočníci se řídí etickým kodexem, jehož součástí je i povinnost mlčenlivosti.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

19.11.

Zavinovačky pro nedonošené děti ušili pacienti v rámci terapie

Organizace výroby, na níž finančním darem přispěla společnost Silk & Progress s.r.o. z Moravské Chrastové, se ujala hlavní sestra Albertina Marcela Valentová. „Domluvili jsme se s občanským sdružením Nedoklubko, které organizuje pomoc pro nedonošené děti. Získali jsme sponzorský dar pro nákup materiálu a podle požadavků Nedoklubka jsme nakoupili vše potřebné. Dostali jsme přesné střihy a pak už se vše posunulo do našich ergoterapeutických dílen.

Zdraví celý článek
7.6.

Orlickoústecká nemocnice má nakročeno. Vznikne zde urgentní příjem

Podle radního Ladislava Valtra vnímá zdejší veřejnost Orlickoústeckou nemocnici velmi dobře. „Orlickoústecká nemocnice byla a díky své spádovosti stále je jedním z pilířů akutní lůžkové péče v kraji. Je jednou z nejkomplexnějších co se týká portfolia zastoupených oborů a má své opodstatnění, což se odráží jak v novém Programu rozvoje NPK, tak i v plánu výstavby urgentního příjmu, který je nyní ve fázi přípravy projektu.“

Zdraví celý článek
27.11.

„Hokejový“ nábor dárců krve na transfuzní oddělení přilákal 27 nováčků

Stejně jako v minulých letech se v pardubickém hokejovém klubu našel nový dárce krve. Tentokrát to byl grafik Jan Röhrich. „Vůbec jsem neváhal, když mi kolegové o této akci řekli. Je to správná věc, takže jsem bez váhání šel s nimi. Tohle by měl udělat každý zdravý člověk. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat pomoc vy,“ prohlásil Jan Röhrich.

Zdraví celý článek
25.11.

V boji proti dekubitům je klíčová prevence, říká primář Bureš

Na tuto hrozbu již několik let upozorňuje Světový den STOP dekubitům. V rámci této kampaně se v Praze uskutečnila i tisková konference, která se věnovala problematice prevence a léčby dekubitů v České republice.

Zdraví celý článek
18.3.

Kraslice razítko mít nemusejí

Velikonoční kraslice – pokud jde o pomalované výdutky – samozřejmě veterinárně kontrolované nejsou.

Zdraví celý článek
13.5.

Radioporadna o melanomech s primářem Stuchlíkem

Prevence rakoviny kůže, bezpečný pobyt na sluníčku nebo kontrola mateřských znamének.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting