Otestujte si mozek na Dnech zdraví s Univerzitou Pardubice

22.11.

Otestujte si mozek na Dnech zdraví s Univerzitou Pardubice

Vůni dýně, medu, kopru nebo tváře známých českých umělců použijí zástupci Fakulty zdravotních studií Univerzity Pardubice, aby otestovali zájemcům paměť a myšlení. Během tradiční akce Dny zdraví, která začíná právě dnes, se zaměří na velmi aktuální problém demence a Alzheimerovy choroby.

Alzheimerova nemoc narušuje část mozku a způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí – myšlení, paměti, úsudku. Je nejčastější příčinou demence. V České republice žije s touto nemocí podle odhadů více než 150 tisíc lidí a počet pacientů celosvětově roste. Akademici chtějí veřejnost upozornit, že právě kognitivní funkce je třeba udržovat ve formě, stejně jako ostatní svaly lidského těla.

Chceme lidem ukázat, jak je možné trénovat kognitivní funkce. Může to pomoci zdravým osobám i lidem s mírným, středním nebo těžkým kognitivním deficitem. Takové potíže nejčastěji sužují pacienty s Alzheimerovou demencí,“ uvedla Mgr. Martina Kuckir z Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice, která fakultní stánek na akci koordinuje.

Lidé si budou moci za asistence expertů otestovat mozek pomocí hned několika her a cvičení zaměřených například na psaný jazyk a dlouhodobou sémantickou a krátkodobou vizuální paměť. Od odborníků se dozví také výsledek a možná doporučení.

Demence je považována za jednu z nejvážnějších celosvětových zdravotních a sociálních krizí 21. století a uvádí se, že je 7. nejčastější příčinou úmrtí na světě. Podle letošní Mezinárodní zprávy o Alzheimerově chorobě 2018 (World Alzheimer Report 2018) onemocní každé tři sekundy na světě jeden člověk demencí.

Dny zdraví se konají v Domě techniky na náměstí Republiky v Pardubicích. Stánek Fakulty zdravotnických studií s názvem Kognitivním tréninkem ke zdravému stárnutí můžete navštívit dnes i zítra.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

28.6.

RDG oddělení Pardubické krajské nemocnice získalo akreditaci pro vzdělávání radiologických asistentů

Toto oddělení je již akreditovaným pracovištěm pro vzdělávání lékařů v oboru Radiologie a zobrazovací metody. Nyní se stalo místem, kde mohou radiologičtí asistenti zařazení do specializovaného vzdělávání absolvovat stáž.

Zdraví celý článek
18.3.

Přednáška Dr.Freje - Dlouhý život bez nemocí

Přednáška proběhne dne 28.4.2016 v Kongresovém centru Palác Pardubice, Masarykovo nám. 2799. Začátek je v 18.00 hodin a MUDr. Frej bude přednášet 1,5 hodiny. Po ukončení přednášky bude možnost diskuze a dotazů k problémům účastníků přednášky.

Zdraví celý článek
1.4.

Kraj připravuje harmonogram fúze nemocnic.

Finanční injekce Chrudimské nemocnici nic nemění na záměru schváleném na únorovém zastupitelstvu kraje. Samospráva tehdy rozhodla o fúzi pěti nemocnic do jedné společnosti, ale zároveň také o navýšení základního jmění nástupnické organizace o 250 milionů korun v průběhu příštích dvanácti měsíců.

Zdraví celý článek
29.11.

Dětské chirurgii se vrátilo dřívější kouzlo. Získala úžasnou výzdobu

Oddělení dětské chirurgie Pardubické nemocnice nově zdobí nádherné obrázky s veselými motivy výtvarníka Libora Škrlíka.

Zdraví celý článek
13.10.

Konference radila, jak žít s idiopatickými střevními záněty

Z tohoto důvodu zdejší Centrum biologické léčby nespecifických střevních zánětů pořádalo tuto konferenci. Do programu bylo zařazeno sedm přednášek s velmi praktickými tématy. „Vybrali jsme to, co naše pacienty nejvíce zajímá. Uvidíme, jaký bude ohlas. Ale plánujeme, že bychom tuto opakovali po dvou letech,“ uvedl primář Vyhnálek.

Zdraví celý článek
5.12.

Lékárna nabídne měření tepové frekvence

Poznejte svou obvyklou klidovou srdeční frekvenci a naučte se jednoduše si změřit tep bez přístroje v pohodlí domova. Instruktáž i řadu dalších důležitých informací nabídnou ve dnech 2. až 5. prosince lékárnice Pardubické nemocnice v rámci akce zaměřené na prevenci fibrilace síní.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting