Pacienti dětské chirurgie Pardubické nemocnice se už léčí v novém prostředí ve zrekonstruovaných prostorech v budově "staré" chirurgie.

11.1.

Pacienti dětské chirurgie Pardubické nemocnice se už léčí v novém prostředí ve zrekonstruovaných prostorech v budově

Oddělení dětské chirurgie Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice vstoupilo do nového roku s výraznou změnou. Po padesáti letech opustilo dosavadní prostory v budově s označením 1 hned za hlavní branou a přesunulo se do zrekonstruovaného prostředí v pavilonu „staré“ chirurgie. Ambulance i lůžková část pacientům dětské chirurgie slouží již od 2. ledna 2017.
„Přesun dětské chirurgie už byl naprostou nutností. Budova, v níž toto oddělení sídlilo, je nejstarším objektem v areálu nemocnice. Byla postavena v prvních letech minulého století a v současnosti již byla za zenitem své životnosti. Nyní v ní už není žádné zdravotnické pracoviště a připravuje se projektová dokumentace na její demolici,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.
Rekonstrukce prostor určených pro oddělení dětské chirurgie v budově č. 2 probíhala ve druhé polovině loňského roku. „Pro mne, jako náměstka hejtmana pro zdravotnictví v minulém volebním období, to byla priorita, a jako pro pardubického rodáka srdeční záležitost. Sám jsem si ve staré budově jako dítě poležel a chodil jsem tam i se svými dětmi. Už se nevyplatilo tam dál investovat a děti i zdravotníci si zasloužili zásadní změnu,“ konstatoval 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, který má nyní na starosti investice a majetek kraje.
Rekonstrukce byla hrazena z dotace Ministerstva zdravotnictví ČR a Pardubického kraje ve výši 7,88 milionu korun. Další stavební úpravy v hodnotě zhruba 350 tisíc korun hradila sama nemocnice. „Pacienti dětské chirurgie i jejich rodiče jistě změnu ocení, protože dosavadní prostředí již bylo nevyhovující. Modernizace prostor na staré chirurgii se opravdu povedla. Věřím, že děti i zdravotníci tady budou mít výrazně lepší a příjemnější podmínky pro léčbu,“ řekl současný radní Pardubického kraje pro zdravotnictví Ladislav Valtr.
Moderní ambulance oddělení dětské chirurgie s prostornou čekárnou je umístěna v suterénu v západní části budovy. Lůžková část sídlí ve východním křídle v prvním patře, kam bylo vybudováno nově i venkovní ocelové únikové schodiště. Interiéry jsou vybaveny novým nábytkem, stěny září barevnými malbami, děti mají k dispozici útulnou hernu.
„Každý pacient pro úspěšnou léčbu potřebuje nejen kvalitní péči, ale i kvalitní prostředí. U dětí to platí dvojnásobně. Jsem ráda, že v tomto směru se situace dětské chirurgie výrazně zlepšila. Oddělení má nyní k dispozici moderní prostory,“ pronesla ředitelka Pardubické nemocnice Ivana Urešová. „Prostředí pro naše pacienty, jejich rodiče, ale i pro náš personál je nyní mnohem příjemnější,“ pronesl primář oddělení dětské chirurgie Zbyněk Horák.
Především však dětská chirurgie díky přesunu ztratila největší handicap z předchozího umístění v budově, která stála „izolovaně“ od dalších pracovišť bez přímé návaznosti. „Všechna oddělení a pracoviště Chirurgické kliniky včetně centrálních operačních sálů jsou nyní ve dvou navzájem průchozích budovách s propojením na radiodiagnostiku. To je pro naši práci, ale i pro komfort pacientů hodně důležité,“ uvedl přednosta Chirurgické kliniky Jiří Šiller.
Venkovní převozy dětských pacientů za jakéhokoliv počasí do jiných pavilonů na operační zákrok nebo třeba na rentgenové vyšetření tak již patří minulosti. Operační sály a dětská chirurgie jsou ve stejné budově, která je podzemním průchodem v suterénu propojena s radiodiagnostickým oddělením. Zlepšila se i návaznost na pohotovostní ambulanci na Emergency Chirurgické kliniky. V případě nutnosti hospitalizace se pacienti jen přesunou po chodbě na lůžkovou část oddělení v sousedním pavilonu. „Z logistického pohledu jsme si určitě hodně polepšili,“ potvrdil primář Zbyněk Horák.
Přesunem do nových prostor „oslavila“ dětská chirurgie 50 let své existence. Ordinariát dětské chirurgie byl zřízen při chirurgickém oddělení nemocnice v Pardubicích v roce 1967. Lůžková část byla umístěna v budově č. 1, ambulance zde byla zřízena v roce 1972. Samostatným oddělením se dětská chirurgie stala v roce 1981 a od roku 2002 je součástí Chirurgické kliniky. V současnosti je jediným oddělením dětské chirurgie v Pardubickém kraji.
„Ročně na našem pracovišti provádíme kolem deseti tisíc ambulantních ošetření, z toho jsou asi tři tisíce úrazů. Bývá u nás hospitalizována zhruba tisícovka pacientů do devatenácti let a spolu s nimi i přibližně tři stovky dospělých jako jejich doprovod,“ přiblížil chod oddělení primář Horák a dodal: „Je to nezanedbatelné číslo. Proto jsme velice rádi, že jim nyní můžeme nabídnout důstojné prostředí pro léčbu a pobyt v nemocnici.“ 

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

30.3.

Pardubický týden v růžové: informační kampaň Vědět víc… Karcinom prsu

V Domě techniky v Pardubicích budou na otázky odpovídat odborníci z oblasti medicíny, práva, psychologie, následné péče nebo sociální oblasti, a to buď v rámci programu přednášek pro veřejnost, nebo přímo u stánku, kde se mohou návštěvníci ptát na všechno, co je k tématu karcinomu prsu napadne.

Zdraví celý článek
20.10.

Svitavská nemocnice získala 10 nových monitorů dechu pro novorozence

Dětské a novorozenecké oddělení využívá monitory dechu už řadu let „V současné době máme na oddělení pro novorozence k dispozici osm vlastních monitorů, ze kterých budeme muset tři již vyřadit.

Zdraví celý článek
19.7.

Moderní psychiatrie v Pardubické nemocnici získá podporu z evropských fondů

„Po stavbě moderního pavilonu ve Svitavách přichází na řadu Pardubice, což považuji za velký úspěch, protože se i naše krajská nemocnice dočká moderního psychiatrického pavilonu, který si zaslouží. Díky kvalitně podanému projektu bude rozpočet kraje touto investicí zatížen pouze deseti procenty z celkové částky, což řádově odpovídá 20 milionům korun,“ dodal Netolický.

Zdraví celý článek
19.6.

Nemocnici navštívili američtí lékaři z The Comenius Academic Club

The Comenius Academic Club je součástí Rady vzájemnosti Čechů a Slováků (Czech and Slovak Solidarity Council). Jedná se o elitní neziskovou organizaci se sídlem v New York City. Má za cíl propojovat významné vědce obou zemí v oblasti přírodních věd, včetně medicíny, a humanitních věd.

Zdraví celý článek
26.9.

Nová angiolinka pomůže nemocným s oběhovým systémem

Přípravy na její instalaci představil ředitel PKN Tomáš Gottvald prvnímu náměstku hejtmana Pardubického kraje Romanu Línkovi, který má v krajské radě na starosti zdravotnictví.

Zdraví celý článek
8.1.

Do přístavby pavilonu radiodiagnostiky v Pardubické nemocnici byla včera nastěhována nová, moderní magnetická rezonance.

Přístroj za přibližně 48 milionů korun by měl zkrátit čekací dobu na vyšetření MR přibližně o polovinu. Nejtěžší část zařízení, supravodivý magnet – onen známý prstenec, má váhu osm tun. Nákup byl realizován z projektu IROP.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting