Pardubická nemocnice v úterý 10. listopadu 2015 spustila traumatologický plán

12.11.

Pardubická nemocnice v úterý 10. listopadu 2015 spustila traumatologický plán

Naštěstí jen v rámci cvičení při fiktivní nehodě autobusu.

S úderem desáté hodiny na recepci Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice zazvonil telefon. „Jsme u hromadné havárie autobusu, máme tady 35 zraněných osob,“ nahlásila Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje. V krátké době byl spuštěn traumatologický plán a očekával se příjezd pacientů. Naštěstí fiktivních…
V Pardubické nemocnici v průběhu dopoledne 10. listopadu proběhlo takticko-prověřovací cvičení, jehož cílem bylo zjistit připravenost na možnost hromadného neštěstí s větším počtem zraněných. Uskutečnilo se za běžného provozu nemocnice. „Vyzkoušeli jsme si nový traumatologický plán nemocnice. Procvičili jsme si jeho funkčnost a možnosti našeho personálu v součinnosti se záchrankou, abychom byli připraveni na podobné události,“ uvedl Josef Vamberský, krizový manažer nemocnice.


Jednalo se o fiktivní nehodu autobusu. Jakmile byla tato událost nahlášena do Pardubické nemocnice, okamžitě začaly přípravy na příjezd pacientů. „Byli informováni primáři zainteresovaných oddělení, byl aktivován personál. Zřídili jsme příjmová pracoviště pro nejtěžší, středně těžké a lehké pacienty, byla zjištěna lůžková kapacita na jednotlivých odděleních a možnost volných operačních sálů,“ popsal spuštění traumatologického plánu Martin Carda, primář oddělení úrazové chirurgie Chirurgické kliniky a zároveň vedoucí lékařského zásahového týmu.


Za necelou půlhodinu po nahlášení této události již byli postupně vozem rychlé záchranné pomoci přiváženi první pacienti na Emergency Chirurgické kliniky. V rolích zraněných vystupovali studenti druhého ročníku oboru všeobecná sestra katedry ošetřovatelství FZS Univerzity Pardubice, kteří byli nalíčení podle předem stanovených poranění. „Třídící jednotka hned u vchodu Emergency pacienty po převzetí od záchranky přijímala a distribuovala je podle pravidel a zdravotního stavu dále po nemocnici, kde se jich ujímaly jednotlivé týmy. Byli vyšetřeni a bylo rozhodnuto o jejich další péči,“ uvedl primář Carda.


V průběhu zhruba 75 minut bylo na Emergency postupně přivezeno 15 pacientů. Původně se jednalo o šest středně zraněných a čtyři těžce zraněné. „Při příjmu jsme ještě dva překlasifikovali na těžce zraněné,“ uvedl primář Carda a dodal: „Dva těžce zranění pacienti byli okamžitě převezeni na operační sál a další dva na jednotku intenzivní péče s tím, že budou operování hned po uvolnění kapacity sálu. Další dva bylo uloženi na ARO a JIP.“


Jakmile byl „ošetřen“ poslední patnáctý zraněný, bylo zhruba dvouhodinové cvičení funkčnosti traumatologického plánu ukončeno. „Proběhlo podle plánu, neodhalili jsme žádné zásadní nedostatky. Potvrdilo se, že tento počet zraněných je Chirurgická klinika se všemi obory umístěnými v této budově schopna dobře zvládnout. Samozřejmě při větším počtu zraněných by bylo nutné aktivovat i další oddělení nemocnice,“ pronesl primář Carda. „Chtěl bych všem zúčastněným poděkovat za hladký průběh. Poděkování patří i veřejnosti, protože cvičení probíhalo za běžného provozu. Ukázalo se, že jsme na podobnou událost připraveni, ale samozřejmě budeme v nácviku pokračovat i dál,“ dodal krizový manažer Vamberský.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

23.6.

Úspěch studentů Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice v soutěži Česká dopravní stavba/technologie/inovace roku 2013.

Komise z řad odborníků zhodnotila předložené přihlášené práce se závěrem, který je pro naší dopravní fakultu jistě velkým úspěchem a to díky prvnímu místu v kategorii bakaláři a třetímu místu v kategorii magistři mezi všemi vysokými školami, které provozují vzdělání související s dopravou. Práce Bc. Holečka pojednávala o aktuální problematice týkající se železničních staveb a zlepšení parametrů traťového úseku Golčův Jeníkov.

Zdraví celý článek
25.11.

Bílá sobota – aneb komu sluchadla nestačí

Zájemci v průběhu této akce absolvují konzultaci s lékařem a audiologické vyšetření. Na základě výsledků dostanou podrobné informace o závěsných nebo zvukovodových sluchadlech, sluchadlech systému Baha a v případě totální ztráty sluchu o kochleárních implantátech.

Zdraví celý článek
18.6.

Trochu se chlubíme českými prasaty

Ze zprávy Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) o výskytu salmonel vyplývá, že ČR je na tom poměrně dobře.

Zdraví celý článek
16.2.

Město investuje do zdraví pardubických dětí

Jen za první rok vyšetřili pracovníci Hamzovy léčebny pomocí tenzometrické desky chodidla 818 školáků, u 53 procent odhalili funkční vadu nohy.

Zdraví celý článek
5.10.

Vysokomýtská nemocnice otevřela sál pro jednodenní chirurgii

Pro nový operační sál využila nemocnice zakonzervovaných prostor starého chirurgického sálu ve druhém nadzemním podlaží budovy v Hradecké ulici. „Nemocnice získala v evropském projektu moderní přístroje, tady je smysluplně využije. Spojili jsme tak investice kraje i samotného zdravotnického zařízení,“ doplnil Línek.

Zdraví celý článek
5.3.

Generali a fanoušci HC Dynamo Pardubice pomáhají mamince dvou malých hokejistů

Pojišťovna Generali je od sezony 2016/2017 hlavním partnerem hokejové extraligy. Fanoušky do hokejového dění vtahuje i prostřednictvím hry Generali PUK, ve které každý může poměřit své síly se všemi fanoušky napříč extraligou.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting