Pardubický krajský úřad má defibrilátor

25.9.

Pardubický krajský úřad má defibrilátor

Pardubický krajský úřad má defibrilátor

Krajský úřad Pardubického kraje se stal prvním krajským úřadem v zemi, který má k dispozici automatický externí defibrilátor. Bude sloužit pro první pomoc nejen úředníkům, ale také návštěvníkům úřadu i okolních budov či prostranství. Kraji defibrilátor na dobu pěti let zapůjčilo občanské sdružení Rescue Pardubice, které jej ve středu 24. září předalo řediteli Krajského úřadu Pardubického Jaroslavu Folprechtovi. Přítomni byli i vicehejtman Roman Línek, který se o umístění zasloužil spolu s ředitelem organizace Rescue Pardubice Ivo Kolářem, a lékařka Štěpánka Fraňková. „Tento defibrilátor je unikátním přístrojem, který může zachránit i lidský život. Podle mého názoru by v kraji mělo být umístěno více těchto přístrojů. Shodujeme se na tom i s ředitelem krajské záchranky a chtěli bychom do budoucna iniciovat umístění tohoto přístroje všude tam, kde se pohybuje hodně lidí – třeba na nádražích, v obchodních centrech či ve sportovních halách,“ řekl vicehejtman Roman Línek. „Při srdeční zástavě je mnohdy kromě dýchání do postiženého a stlačování jeho hrudníku nutno provést takzvanou defibrilaci – aplikovat elektrický výboj k odstranění poruchy rytmu, která srdeční zástavu vyvolala. Je-li výboj podán do tří minut od srdeční zástavy, je možno obnovit správný srdeční rytmus u 70 procent postižených, při desetiminutové prodlevě klesá šance na úspěch pod 10 procent, “ dodala lékařka Štěpánka Fraňková. Přístroj automaticky navádí ke krokům, které je nutné udělat. Malé přenosné přístroje jsou schopny počítačově vyhodnotit poruchu rytmu a v případě potřeby hlasově vyzvou záchranáře – laika k aplikaci výboje. Kromě toho hlasová instruktáž pomáhá laikovi v udržování správného rytmu dýchání a stlačování hrudníku. V USA, ale i v západní Evropě jsou tyto přístroje používány již několik desetiletí, u nás je jejich používání v začátcích. Defibrilátor bude na krajském úřadu umístěn na recepci úřadu tak, aby k němu měli přístup všichni pracovníci úřadu i lidé „z venku“. Zaměstnanci úřadu budou o umístění přístroje a o způsobu jeho užívání informováni, aby v případě potřeby mohli zodpovědně pomoci.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

25.6.

Ohnisko nákazy ptačí chřipkou už není nebezpečné

Hasiči s vojáky a pracovníky farmy ZOD Zálší v Tisové u Vysokého Mýta dokončili v sobotu 23. června 2007 dekontaminaci hal.

Zdraví celý článek
15.7.

Ani pes by neměl pít ledovou vodu

Volně žijící zvíře si dokáže poradit, a vyhledá stín. Se zvířaty, ať hospodářskými, tak domácími je to jinak, zde se musí postarat člověk.

Zdraví celý článek
7.1.

Svitavská nemocnice dostane významné ocenění

„Pracovali jsme na projektu s cílem pomoci vytvořit prostředí, které umožní větší účast zaměstnanců na této problematice. Myslíme si, že důstojnost pacienta lze zachovat za všech okolností, i když pracujete pod časovým tlakem nebo s omezenými prostředky. Vždy si musíte ponechat určité povědomí a empatii,“ dodala Markéta Nemšovská.

Zdraví celý článek
12.12.

ORL klinika Pardubické nemocnice dnes dopoledne nabízí vyšetření obtíží s polykáním v rámci 8. světového dne polykání

Vyšetření je zdarma, bez předchozího objednání a proběhne od 8.00 do 12.00 hodin ve všeobecné ORL ambulanci (budova č. 6). Pacientům bude v indikovaných případech předán kontakt k objednání do specializované poradny pro poruchy polykání.

Zdraví celý článek
23.11.

Začala distribuce vakcín proti prasečí chřipce

Očkování vybrané skupiny obyvatel je dobrovolné a bezplatné.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting