Pardubický týden v růžové: informační kampaň Vědět víc… Karcinom prsu

30.3.

Pardubický týden v růžové: informační kampaň Vědět víc… Karcinom prsu

V sobotu 31. března odstartuje v Pardubicích týden s informační kampaní na podporu prevence rakoviny prsu pod názvem Vědět víc... Karcinom prsu.
Do projektu s názvem Vědět víc… Karcinom prsu se zapojí pardubičtí basketbalisté, vybrané kavárny a řada odborníků z různých oborů i profesí. Hlavní myšlenkou projektu je vytvořit takový prostor, kde budou všechny informace dostupné bez složitého hledání. Pořadatelem projektu, který vyvrcholí 5. dubna veřejnou částí v Domě techniky a 6. dubna odbornou lékařskou konferencí ve Východočeském divadle, je Chirurgická klinika Pardubické nemocnice, autorkami Jana Mergancová a Kateřina Semrádová.
Na počátku byl malý regionální seminář, na konci růžová, kam se podíváš. I tak bychom mohli ve zkratce a s nadsázkou popsat zrod projektu, jenž začne hodinu před zahájením basketbalového utkání mezi BK JIP Pardubice a ČEZ Basketbal Nymburk, tedy v 17.00 hodin ve Sportovní hale Dašická. „Myšlenka zahájit celou informační kampaň na sportovním utkání se může na první pohled zdát poněkud bláznivá, nicméně fakt, že jedním ze základních pilířů prevence jakéhokoli nejen onkologického onemocnění je pohyb, leccos vysvětluje,“ říká Jana Mergancová, jedna z autorek projektu a zároveň lékařka pardubické chirurgické kliniky.
Za posledních deset let se podle informací neziskových organizací podařilo díky osvětovým kampaním a screeningu snížit úmrtnost na rakovinu prsu o třicet procent, což rozhodně není zanedbatelné číslo. „Problém je, že všichni máme matné tušení o tom, že bychom se měli prevenci věnovat, ale málokdo to dělá. Proto chceme na příbězích a skrze odborníky ukázat, že to opravdu má smysl,“ doplňuje svou kolegyni Kateřina Semrádová.
S podobným přístupem pak do projektu vstupovali i jednotliví partneři. „Beksa vnímá svět dlouhodobě reálně, tedy nikoliv pouze přes basketbalový míč. Z tohoto důvodu sami realizujeme a také velmi rádi podporujeme takovéto projekty. Vnímáme, že se týkají nás všech, neboť nikdy nevíte, koho co v životě potká. Platí, že osvěta a informace jsou základním stavebním kamenem, jednak pro prevenci, čili předcházení těmto věcem, a druhak proto, aby lidé případně věděli, jak jim co nejlépe čelit,“ říká Pavel Stara, předseda představenstva BK Pardubice, a.s.
Před halou na Dašické ulici tak bude od 17.00 hodin k dispozici informační stánek, a především tři běžecké trenažery, které do akce s názvem Sleduj prsa laskavě zapůjčila společnost Decathlon. „Chůze patří mezi základní a nejjednodušší formy pohybu a v zásadě není omezená věkem, takže do projektu může přispět téměř každý,“ vysvětlují autorky a dodávají, že nastřádané kilometry nakonec v úhrnu přispějí na natočení edukativního videa o prevenci karcinomu prsu.
Výtěžek ze sportovní části akce Sleduj prsa půjde na neziskovou organizaci Bellis – mladé ženy s rakovinou prsu. O něco méně náročnou částí „Sledování prsou“ je výstava #prsatogo, která bude od soboty 31. března do pátku 6. dubna, nainstalovaná v pardubických kavárnách (jejich seznam naleznete zde). Autorem nápadu „prsou v krabičce“ je designér Matyáš Fuchs, který sádrové odlitky ženských prsou vytváří pro Alianci žen s rakovinou prsu. Sledovat prsa v rámci preventivní kampaně tak můžou všichni obrazně i doslova.
Hlavním smyslem obou částí akce Sleduj prsa je upozornit veřejnost na zdarma přístupnou informační kampaň, která se uskuteční 5. dubna od 14.00 do 18.00 hodin v Domě techniky.
O Projektu: Vědět víc… Karcinom prsu
Na internetu i v čekárnách dnes sice narazíme na množství informací, ale může se nám stát, že se v nich nedokážeme zorientovat, nepoznáme rozdíly mezi jednotlivými organizacemi, nevyznáme se v lékařských zprávách nebo budeme prostě jen vystrašení z toho, co nás čeká, a pod tlakem se zhroutíme. V takovém případě je určitě dobře, když nám pomůže někdo z našich blízkých. Vyhledá základní informace, doporučí vhodná sdružení, diskusní fóra, pacientské organizace... Musí ale vědět, kde jaké informace nalezne. A od toho by tu měla být naše informační kampaň, jejíž jednotlivé výsledky budou po skončení dostupné na webových stránkách www.vedet-vic.cz. 
V Domě techniky v Pardubicích budou na otázky odpovídat odborníci z oblasti medicíny, práva, psychologie, následné péče nebo sociální oblasti, a to buď  v rámci programu přednášek pro veřejnost, nebo přímo u stánku, kde se mohou návštěvníci ptát na všechno, co je k tématu karcinomu prsu napadne.
Průběhu odpoledne se kromě informací mohou návštěvníci těšit také na koncert Chanson Trio CouCou, jejichž zpěvačka Radka má s rakovinou vlastní zkušenost, nebo na výstavu „Fotografií s příběhem“ Heleny Szmigielové, která pro letošní rok nafotila kalendář pro již zmíněný projekt Bellis. Jak Helena Szmigielová, tak Matyáš Fuchs budou osobně přítomni slavnostnímu zahájení projektu v 16.00 ve foyer Domu techniky v Pardubicích.
Program a další informace naleznete na webu www.vedet-vic.cz.
Záštitu nad projektem převzali
Adam Vojtěch, ministr, Ministerstvo zdravotnictví ČR
Martin Netolický, hejtman, Pardubický kraj
Ladislav Valtr, radní pro zdravotnictví, Pardubický kraj
Martin Charvát, primátor, statutární město Pardubice
Tomáš Gottvald, generální ředitel, Nemocnice Pardubického kraje, a.s.
Josef Fusek, děkan, Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice
Více informací
Mgr. Kateřina Semrádová - spoluorganizátorka projektu
tel. 603 887 301
konference.karcinom@gmail.com
www.vedet-vic.cz
Zdroj: nempk.cz

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

10.5.

Simulovaná dopravní nehoda

Ve čtvrtek 17. května se od 14 hodin uskuteční na pardubické třídě Míru před centrální lékárnou, simulovaná dopravní nehoda.

Zdraví celý článek
22.11.

Otestujte si mozek na Dnech zdraví s Univerzitou Pardubice

Vůni dýně, medu, kopru nebo tváře známých českých umělců použijí zástupci Fakulty zdravotních studií Univerzity Pardubice, aby otestovali zájemcům paměť a myšlení. Během tradiční akce Dny zdraví, která začíná právě dnes, se zaměří na velmi aktuální problém demence a Alzheimerovy choroby.

Zdraví celý článek
15.11.

Geriatrické centrum používá novinku v hojení ran

Materiál se skládá z polymerních částic, jež mají schopnost podporovat buněčné funkce. Prášek rychle vstřebává exsudát a tím se mění v nanoporézní, kůži podobnou bariéru.

Zdraví celý článek
31.5.

Dolary za sbírku plyšáků zajistily nový přístroj pro dětské pacienty Pardubické nemocnice

Letošní aktivita zaměstnanců zaměřená na děti po stresových situacích si získala ocenění i v rámci celé naší společnosti a jako dík byla umožněna finanční podpora ve výši tisíc dolarů na jeden projekt vybraný zaměstnanci,“ uvedl ředitel závodu Václav Levinský

Zdraví celý článek
25.9.

Dubinská škola žloutenku nemá

Během letošního léta byly v Pardubicích zachyceny dva případy hepatitidy typu A u školáků z Pardubic.

Zdraví celý článek
20.1.

XII. kongres České společnosti pro léčbu rány s mezinárodní účastí

V přilehlých posluchárnách budou poté probíhat workshopy k jednotlivým tématům a k novinkám v moderních terapeutických obvazech a sympózia. Do programu nadcházejícího kongresu bylo opět zařazeno několik desítek přednášek. Některé budou zaměřeny vysoce specializovaně, další budou určeny pro lékaře mnoha odborností, neboť se v nich bude hovořit o problematice platné ve všech oborech, které se starají o rány a defekty.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting