Pneumokok v Pardubickém kraji 2012: osm případů nákazy

20.2.

Pneumokok v Pardubickém kraji 2012: osm případů nákazy


 Krajská hygienická stanice Pardubického kraje eviduje za celý rok 2012 celkem 8 případů nákazy invazivní pneumokokovou infekcí. Nákaze nebezpečným onemocněním lze zabránit včasným očkováním.

Začátek nového roku přináší vždy hodnocení a statistiky za rok předcházející. Krajské hygienické stanice evidují podrobná data výskytu invazivních pneumokokových infekcí z celé České republiky. „Za celý rok 2012 máme evidováno v kraji celkem 8 případů nákazy. Jednalo se o sedm mužů a jednu žen. V sedmi případech onemocněl pacient sepsí, v jednom případě pneumokokovou meningitidou,“ uvedla MUDr. Olga Hégrová, vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Pardubického kraje.

Bakterie pneumokoka je běžně přítomna v nosohltanu u zhruba 10 % zdravé dospělé populace a až u 60 % dětí. Pneumokok se přenáší, podobně jako chřipka, kapénkovou infekcí. I průběh onemocnění se v první fázi podobá chřipce a projevuje se zvýšenou teplotou, třesavkou, bolestí hlavy a zvracením. V další fázi ovšem bakterie postihuje jednotlivé orgány a může způsobit nejen závažné záněty středouší, ale i zápal plic nebo pneumokokovou meningitidu. Náchylnější k onemocnění jsou osoby s oslabenou imunitou, tedy především děti a senioři. V případě Pardubického kraje onemocnělo jedno dítě mladší 5 let, tři osoby ve věku od 15 do 55 let a 4 lidé starší 55 let.

Jedinou dostupnou metodou, jak se bránit vzniku závažných pneumokokových onemocnění, je vakcinace. Očkování je doporučováno především u kojenců a malých dětí od 2 měsíců do 5 let věku. Nově je také k dispozici vakcína, kterou lze očkovat děti a adolescenty od 6 do 17 let. Prevence je dostupná i pro seniory, druhou rizikovou skupinu – očkovat lze osoby starší 50 let.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

10.1.

Kozačky od trhovců zanítily ženě nohy

Na zdravotně závadné boty, jež jsou běžně k dostání ve vietnamských obchodech v Chocni, upozornila televize Nova.

Zdraví celý článek
13.8.

Problém: TUBERKULÓZA ve Foxconnu!

Podle dostupných informací pocházejí všichni nemocní zaměstnanci z Mongolska.

Zdraví celý článek
19.8.

Nemocnice nabídne neslyšícím online tlumočení do znakového jazyka

Pardubická krajská nemocnice, a.s. se tak zapojuje do projektu „Bezbariérové nemocnice i pro neslyšící“ společnosti APPN, která do tuzemských nemocnic darovala 100 tabletů. Byly zakoupeny z výtěžku Adventního koncertu České televize.

Zdraví celý článek
18.6.

Trochu se chlubíme českými prasaty

Ze zprávy Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) o výskytu salmonel vyplývá, že ČR je na tom poměrně dobře.

Zdraví celý článek
24.9.

Příjem rodiček v Pardubické nemocnici bude od 30. 9. od 24.00 hodin do 1. 10. do 15.00 hodin zastaven z důvodu rekonstrukce porodních sálů.

Na porodnicko-gynekologické klinice Pardubice bude od 1. října do 1. prosince 2018 probíhat rekonstrukce porodních sálů. Bude zahrnovat vybudování nového sociálního zařízení a instalaci porodní vany.

Zdraví celý článek
15.11.

Při dlouhodobé depresi vyhledejte odborníka, radí psychiatr

Kratší dny, úbytek slunečních paprsků, sychravé počasí. To vše se odráží v psychice člověka. Podzim a duševní obtíže – to jsou spojené nádoby. Lidé mají větší sklon k melancholii, jsou skleslí. A mnohdy se nejedná jen o sezonní smutnou náladu, často jde o deprese a závažnější problémy, které vyžadují odbornou péči.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting