Světový odborný tisk objevuje unikátní patní hřeb pardubického traumatologa

20.6.

Světový odborný tisk objevuje unikátní patní hřeb pardubického traumatologa

Patní hřeb C-NAIL v poslední době zaujal světový odborný tisk. Implantát traumatologa Martina Pompacha by se tak mohl ještě více rozšířit v zahraničí.
Implantát pro osteosyntézu  zlomeniny patní kosti C-NAIL, který vyvinul traumatolog Martin Pompach z oddělení úrazové chirurgie Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice, poutá pozornost prestižního světového odborného tisku. V posledních týdnech se v něm objevilo několik článků o patním hřebu C-NAIL.  Naskýtá se tak možnost rozšíření této operační metody, v níž mají největší rutinu právě v Pardubické nemocnici, i do dalších zemí.

„Každá novinka chce svůj čas. Čeká se na první výsledky operací, pak na střednědobé výsledky, poté na články v odborném tisku. Věřím, že se nyní využití implantátu ještě více rozšíří,“ říká traumatolog Pompach.

Patnímu hřebu C-NAIL v letošním roce věnoval pozornost americký Journal of Orthopaedic Trauma. Články vyšly i v německých časopisech Der Unfallchirurg a Operative Orthopädie und Traumatologie a zaujal rovněž americký Foot & Ankle International. „Jsou to renomované časopisy s impakt faktorem, které studují traumatologové po celém světě,“ říká Pompach.

Rozšíření informací o nové metodě a výsledcích léčby mezi zahraničními lékaři by tak mohlo ještě více otevřít dveře tomuto implantátu a operační metodě do dalších zemí. „Výsledky operací nám ukázaly, že je to správná cesta. Na většině pracovišť operují zlomeniny patní kosti pomocí dlahy, šroubů nebo drátů. Patní hřeb je další možnost, kterou mohou využít. Díky článkům v odborném tisku nyní ve světě znají výhody nové operační metody -  hřebování zlomeniny patní kosti,“ říká Pompach.

Tento implantát se začal vyvíjet v roce 2006. Následně se při jeho vývoji spojil MUDr. Martin Pompach s německými lékaři Hansem Zwippem a Michaelem Amlangem z Univerzitní kliniky v Drážďanech. V roce 2009 po oslovení české firmy MEDIN a. s. se zrodil patní hřeb v dnešní podobě. Poprvé při operaci byl použit  24. února 2011 v Pardubické nemocnici, kdy dr. Pompach s prof. Zwippem operovali pacienta se zlomeninou obou patních kostí. Na konci roku 2011 tento implantát získal certifikaci a v polovině roku 2012 byl firmou MEDIN uveden na trh.

Hřeb C-NAIL se zavádí do patní kosti pod úponem Achillovy šlachy a rozlomené fragmenty jsou fixovány přes hřeb pomocí sedmi šroubů. Pro pacienty je tento postup výhodnější. „Eliminuje komplikace, které občas vzniknou při použití jiných technik. Jedná se o miniinvazivní přístup s malým zásahem do organismu. Rány jsou drobné, je nižší riziko vzniku infekce a rehabilitace je rychlejší. Pacienti mohou brzo cvičit a zatěžovat operovanou končetinu,“ popisuje pardubický traumatolog hlavní výhody.

Pardubická nemocnice je pracovištěm, které má s touto metodou největší zkušenosti. Operovali tak již zhruba 165 pacientů. „Vše proběhlo prakticky bez komplikací, pacienti jsou spokojení,“ říká Pompach.

Celkem bylo již aplikováno v České republice a v zahraničí kolem tisíce kusů tohoto implantátu. Hřeb využívají lékaři na Slovensku, v Rusku, v Německu, našel si cestu například i do Kolumbie.  Do Německa jezdí autor implantátu školit lékaře na seminářích nebo se účastní přímo operací. „Zašlou mi rentgenové snímky. Zhodnotím, zda je pacient vhodný pro tento typ operace. S první operací lékařům pomohu, další už provádějí sami,“ říká Pompach.

O tomto implantátu již byly prezentovány přednášky na různých kongresech v České republice, v Německu, v Číně a v Brazílii, byl prezentován rovněž ve Spojených arabských emirátech. „Další ohlasy přicházejí třeba z Rakouska a z Itálie,“ říká Pompach.

Na základě nasbíraných zkušeností z dosavadního používání se usilovně pracuje na vývoji druhé generace implantátu. „Inovovaný hřeb by měl mít ještě výhodnější vlastnosti a v příštím roce by mohl být uveden na trh,“ prozrazuje Pompach.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

13.1.

Hradecká neurolaboratoř navázala spolupráci se střední školou v Pardubicích

To, že české neurolaboratoře nejsou s trendy týkajícími se tréninku mozku nikterak pozadu, dokládá na jedné straně stále rostoucí poptávka klientů po nových tréninkových aktivitách a na straně druhé zájem zahraničních institucí a kapacit o know-how z českého prostředí. Počet neurolaboratoří na trénink mozku neustále roste.

Zdraví celý článek
6.11.

Centrální sterilizace Chirurgické kliniky Pardubické krajské nemocnice, a.s. úspěšně prošla procesem certifikace

Centrální sterilizace provádí sterilizační procesy nejen pro vlastní klinická pracoviště, ale i pro zbylé operační obory Pardubické krajské nemocnice, a.s. „Provoz ale není vůbec jednoduchý.

Zdraví celý článek
19.6.

Nemocnici navštívili američtí lékaři z The Comenius Academic Club

The Comenius Academic Club je součástí Rady vzájemnosti Čechů a Slováků (Czech and Slovak Solidarity Council). Jedná se o elitní neziskovou organizaci se sídlem v New York City. Má za cíl propojovat významné vědce obou zemí v oblasti přírodních věd, včetně medicíny, a humanitních věd.

Zdraví celý článek
18.5.

Nemocnice podpořila prevenci nádorových onemocnění

Informační a osvětová akce v Paláci Pardubice se uskutečnila mimo jiné ve spolupráci s Pardubickou nemocnicí. Byla představena činnost Komplexního onkologického centra Pardubického kraje, které tvoří nemocnice spolu s Onkologickým centrem Multiscan

Zdraví celý článek
2.5.

Den zdraví v Pardubicích pod taktovkou budoucích zdravotníků

Zdravotničtí odborníci si pro děti připravili informace o životosprávě, prevenci obezity a s ní související správné výživě. Vysvětlili dětem, jak ochránit své srdce, jak se bránit žloutence, poukázali na důležitost preventivních prohlídek. Při povídání o prevenci zubního kazu nazkoušeli s žáky správnou péči o chrup a také si procvičili ohleduplné chování v přírodě se zásadami první pomoci.

Zdraví celý článek
16.2.

Dárcovská základna se rozšířila o šest desítek nových dárců

  „Letos jsem se poprvé dokázal vžít do kůže prvodárců. S manželkou jsme si Valentýnské odběry krve i přes naše počáteční obavy vyzkoušeli na vlastní kůži a na vlastní žíly,“ řekl první náměstek hejtmana Roman Línek, který byl patronem Valentýnských odběrů v Pardubicích a ve Svitavách. Spolu s manželkou se do akce zapojil o týden dříve, když oba poprvé darovali krev na pardubickém transfuzním oddělení. „Musím říct, že jsou tady velmi šikovné sestřičky a ve skutečnosti je to mnohem snadnější, než si člověk představuje. Proto jsem rád, že podobné pocity má i mnoho nových a také mladších dvojic, než jsme my dva, a že se mnozí z nás mohou stát i pravidelnými dárci krve,“ řekl Línek.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting