Světový odborný tisk objevuje unikátní patní hřeb pardubického traumatologa

20.6.

Světový odborný tisk objevuje unikátní patní hřeb pardubického traumatologa

Patní hřeb C-NAIL v poslední době zaujal světový odborný tisk. Implantát traumatologa Martina Pompacha by se tak mohl ještě více rozšířit v zahraničí.
Implantát pro osteosyntézu  zlomeniny patní kosti C-NAIL, který vyvinul traumatolog Martin Pompach z oddělení úrazové chirurgie Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice, poutá pozornost prestižního světového odborného tisku. V posledních týdnech se v něm objevilo několik článků o patním hřebu C-NAIL.  Naskýtá se tak možnost rozšíření této operační metody, v níž mají největší rutinu právě v Pardubické nemocnici, i do dalších zemí.

„Každá novinka chce svůj čas. Čeká se na první výsledky operací, pak na střednědobé výsledky, poté na články v odborném tisku. Věřím, že se nyní využití implantátu ještě více rozšíří,“ říká traumatolog Pompach.

Patnímu hřebu C-NAIL v letošním roce věnoval pozornost americký Journal of Orthopaedic Trauma. Články vyšly i v německých časopisech Der Unfallchirurg a Operative Orthopädie und Traumatologie a zaujal rovněž americký Foot & Ankle International. „Jsou to renomované časopisy s impakt faktorem, které studují traumatologové po celém světě,“ říká Pompach.

Rozšíření informací o nové metodě a výsledcích léčby mezi zahraničními lékaři by tak mohlo ještě více otevřít dveře tomuto implantátu a operační metodě do dalších zemí. „Výsledky operací nám ukázaly, že je to správná cesta. Na většině pracovišť operují zlomeniny patní kosti pomocí dlahy, šroubů nebo drátů. Patní hřeb je další možnost, kterou mohou využít. Díky článkům v odborném tisku nyní ve světě znají výhody nové operační metody -  hřebování zlomeniny patní kosti,“ říká Pompach.

Tento implantát se začal vyvíjet v roce 2006. Následně se při jeho vývoji spojil MUDr. Martin Pompach s německými lékaři Hansem Zwippem a Michaelem Amlangem z Univerzitní kliniky v Drážďanech. V roce 2009 po oslovení české firmy MEDIN a. s. se zrodil patní hřeb v dnešní podobě. Poprvé při operaci byl použit  24. února 2011 v Pardubické nemocnici, kdy dr. Pompach s prof. Zwippem operovali pacienta se zlomeninou obou patních kostí. Na konci roku 2011 tento implantát získal certifikaci a v polovině roku 2012 byl firmou MEDIN uveden na trh.

Hřeb C-NAIL se zavádí do patní kosti pod úponem Achillovy šlachy a rozlomené fragmenty jsou fixovány přes hřeb pomocí sedmi šroubů. Pro pacienty je tento postup výhodnější. „Eliminuje komplikace, které občas vzniknou při použití jiných technik. Jedná se o miniinvazivní přístup s malým zásahem do organismu. Rány jsou drobné, je nižší riziko vzniku infekce a rehabilitace je rychlejší. Pacienti mohou brzo cvičit a zatěžovat operovanou končetinu,“ popisuje pardubický traumatolog hlavní výhody.

Pardubická nemocnice je pracovištěm, které má s touto metodou největší zkušenosti. Operovali tak již zhruba 165 pacientů. „Vše proběhlo prakticky bez komplikací, pacienti jsou spokojení,“ říká Pompach.

Celkem bylo již aplikováno v České republice a v zahraničí kolem tisíce kusů tohoto implantátu. Hřeb využívají lékaři na Slovensku, v Rusku, v Německu, našel si cestu například i do Kolumbie.  Do Německa jezdí autor implantátu školit lékaře na seminářích nebo se účastní přímo operací. „Zašlou mi rentgenové snímky. Zhodnotím, zda je pacient vhodný pro tento typ operace. S první operací lékařům pomohu, další už provádějí sami,“ říká Pompach.

O tomto implantátu již byly prezentovány přednášky na různých kongresech v České republice, v Německu, v Číně a v Brazílii, byl prezentován rovněž ve Spojených arabských emirátech. „Další ohlasy přicházejí třeba z Rakouska a z Itálie,“ říká Pompach.

Na základě nasbíraných zkušeností z dosavadního používání se usilovně pracuje na vývoji druhé generace implantátu. „Inovovaný hřeb by měl mít ještě výhodnější vlastnosti a v příštím roce by mohl být uveden na trh,“ prozrazuje Pompach.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

30.9.

Oddělení klinické hematologie Pardubické nemocnice si nadále drží vysokou kvalitu, splnilo všechny podmínky Dozorového auditu NASKL.

Podmínky Auditu II NASKL splnilo toto pracoviště v roce 2010. Předloni úspěšně absolvovalo Dozorový audit A a nyní si vše zopakovalo při Dozorovém auditu B, který posuzoval zavedení systému řízení kvality dle nového vydání normy ISO 15189.

Zdraví celý článek
21.10.

Držitelem Ceny za mimořádný přínos v oboru gerontologie pro rok 2014 se stal MUDr. Ivo Bureš.

„Tuto cenu beru jako uznání všech svých dřívějších i současných spolupracovníků v Pardubické krajské nemocnici, bez nichž by koncepci kvalitní péče o seniory nebylo možné provádět,“ prohlásil primář Bureš.

Zdraví celý článek
5.3.

Generali a fanoušci HC Dynamo Pardubice pomáhají mamince dvou malých hokejistů

Pojišťovna Generali je od sezony 2016/2017 hlavním partnerem hokejové extraligy. Fanoušky do hokejového dění vtahuje i prostřednictvím hry Generali PUK, ve které každý může poměřit své síly se všemi fanoušky napříč extraligou.

Zdraví celý článek
10.1.

Kozačky od trhovců zanítily ženě nohy

Na zdravotně závadné boty, jež jsou běžně k dostání ve vietnamských obchodech v Chocni, upozornila televize Nova.

Zdraví celý článek
27.4.

Chirurgická konference s live přenosy operací podpořila mezioborovou spolupráci

Organizátoři konference měli svůj vzor v akci obdobného zaměření, která se vloni v listopadu poprvé konala v italské Pise. Byla sice většího rozsahu s bohatším přednáškovým programem, ovšem v jednom směru za českou „verzí“ zaostávala. Pardubičtí lékaři předčili své kolegy z Apeninského poloostrova zařazením live přenosů operací.

Zdraví celý článek
11.3.

Reakce: Chudák Julínek, politujme ho

Exministru Julínkovi prý křivdíme, protože za problémy traumacentra a onkocentra v pardubické nemocnici nemůže

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting