Svitavská nemocnice získala 10 nových monitorů dechu pro novorozence

20.10.

Svitavská nemocnice získala 10 nových monitorů dechu pro novorozence

 Dětské a novorozenecké oddělení Svitavské nemocnice získalo velké pomocníky pro nejmenší pacienty. Nadace Křižovatka mu darovala deset monitorů dechu, které hlídají jednu ze základních životních funkcí miminek. Přístroje v hodnotě 29 700 korun byly ve čtvrtek 19. října slavnostně předány svitavským zdravotníkům. „Spolupracujeme s Nadací Křižovatka již několik let. Monitory dechu jsou velmi přínosné zejména při observaci novorozenců a sledování dětí se zdravotními komplikacemi. Většinu monitorů si nemocnice pořizuje z vlastních zdrojů, část pak byla pořízena díky spolupráci s nadací. Životnost každého monitoru je dva roky, proto jsme rádi, že nám nadace pomohla i s jejich obměnou,‟ uvedl ředitel Orlickoústecké, Litomyšlské a Svitavské nemocnice Tomáš Julínek.

Monitory dechu Babysense II, které byly do Svitavské nemocnice věnovány, jsou certifikovanou zdravotní pomůckou, která monitoruje dýchání dítěte a je prevencí Syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS). „Během prvního roku života dítěte může dojít k nepravidelnému dýchání, nebo dokonce k zástavě dechu. Zpomalení nebo zástavu dechu může způsobit jak Syndrom náhlého úmrtí kojenců, tak nachlazení, vysoké horečky či jiný chorobný stav. Při dechové zástavě delší než 20 vteřin, nebo při snížení dechové frekvence pod 10 dechů za minutu, upozorní zvukový a světelný signál přístroje personál nemocnice, díky čemuž může být dítěti ihned poskytnuta první pomoc. Monitor zároveň dokáže odhalit i mělké dýchání či apnoické pauzy, které mohou být ještě v nemocnici dále vyšetřeny a předejde se tak pozdějším komplikacím,‟ popisuje primářka Dětského a novorozeneckého oddělení Ludmila Pospíšilová.

Dětské a novorozenecké oddělení využívá monitory dechu už řadu let „V současné době máme na oddělení pro novorozence k dispozici osm vlastních monitorů, ze kterých budeme muset tři již vyřadit. Ty nám nahradí pět nových monitorů od Nadace Křižovatka. Dalších pět poputuje na dětské oddělení, kde budou hlídat děti s poruchami dechu po narození nebo děti, u kterých maminky doma zpozorují dlouhé dýchací pauzy či jiné problémy s dechem a podstupují v nemocnici další vyšetření,‟ dodává k využití monitorů dechu staniční sestra novorozeneckého oddělení Jitka Kaderková.

V roce 2016 se ve Svitavské nemocnici narodilo 748 dětí, za první polovinu roku 2017 to bylo 365 dětí. Novorozenecké oddělení Svitavské nemocnice má 14 lůžek a od roku 2003 je držitelem titulu Baby Friendly Hospital, což znamená, že se řídí hlavními zásadami Světové zdravotnické organizace (WHO) k úspěšnému a dlouhodobému kojení, které byly definovány v 10 krocích.

V rámci spolupráce s Nadací Křižovatka je pak Svitavská nemocnice jedním z míst, kde si mohou rodiče pro miminko zapůjčit monitor dechu i domů, a to na nezbytně dlouhou dobu ohrožení kojence. V současné době má nadace 38 Nemocnice Pardubického kraje, a.s. - oddělení komunikace a marketingu, Kyjevská 44, 53203 Pardubice Tel.: +420 466 011 255 Web: www.nempk.cz výpůjčních míst na Moravě a 44 v Čechách. Kromě monitorů dechu jsou ve Svitavské nemocnici maminkám k dispozici (i po jejich propuštění s miminkem domů) laktační poradkyně, které poradí při problémech s kojením.

Dětské oddělení Svitavské nemocnice se stará o děti od novorozeneckého věku až po dorostence. Léčí se zde děti s nemocemi dýchacích cest, zažívacího a močového ústrojí, ale i děti po otravách a úrazech. Nemocnice je vyhledávaná rodiči i ze vzdálenějších míst, zejména díky příjemnému prostředí i pro kratší čekací dobu na menší zákroky u dětí (např. odstranění nosních mandlí), které jsou ve větších nemocnicích výrazně delší. Nejen pro děti po operacích je pak na oddělení k dispozici sedm monitorů dechu, které byly dříve pořízeny z vlastních zdrojů, a dalších pět nyní přibylo od nadace. V duchu svého programu „Přátelské nemocnice“ nabízí dětské oddělení Svitavské nemocnice maminkám s dětmi při hospitalizaci vlastní pokoj nebo třeba dětskou hernu vybavenou hračkami, stolními hrami, hracím kobercem a stolkem pro kreslení.

O Nadaci Křižovatka Nadace Křižovatka je nezisková organizace, která se snaží upozornit a šířit povědomí o Syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS) a informovat o možnostech ochrany ohrožených dětí do 1 roku. Prostřednictvím projektu „Maminko, dýchám“ pomáhá nadace vybavovat české nemocnice monitory dechu, díky kterým je možné SIDS zabránit. Druhou částí projektu je zřizování a provoz výpůjčních míst, kde si rodiče nově narozených dětí mohou monitor dechu vypůjčit domů. „Naší hlavní činností je zprostředkování darování monitorů dechu mezi dárcem a nemocnicí. Oslovujeme firmy a společnosti, které jsou regionálně blízké obdarovávané nemocnici nebo je s nemocnicí pojí osobní příběh z jejich vlastního rodičovství a setkání se SIDS. Společně se nám daří zajišťovat postupné obnovování těchto citlivých přístrojů v nemocnicích téměř v celé ČR,‟ uvedla ředitelka Nadace Křižovatka Štěpánka Pokorníková a dodala, že monitory do Svitavské nemocnice byly zakoupeny z finančních darů od společností WESTROCK Svitavy, TOS Svitavy, SOFICO-CZ, Svitap J.H.J., Elektro VKV a Fibertex Nonwovens.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

21.10.

Držitelem Ceny za mimořádný přínos v oboru gerontologie pro rok 2014 se stal MUDr. Ivo Bureš.

„Tuto cenu beru jako uznání všech svých dřívějších i současných spolupracovníků v Pardubické krajské nemocnici, bez nichž by koncepci kvalitní péče o seniory nebylo možné provádět,“ prohlásil primář Bureš.

Zdraví celý článek
14.12.

Orlickoústecká nemocnice se dočkala obnovy operačních sálů

Orlickoústecká nemocnice po rekonstrukci disponuje šesti centrálními operačními sály, které zajišťují operativu především pro obory: chirurgie a traumatologie, gynekologie-porodnictví, urologie a ORL. Ročně se zde uskuteční přibližně 5 300 operací. Z toho 1200 laparoskopických a 1000 traumatologických.

Zdraví celý článek
15.11.

Geriatrické centrum používá novinku v hojení ran

Materiál se skládá z polymerních částic, jež mají schopnost podporovat buněčné funkce. Prášek rychle vstřebává exsudát a tím se mění v nanoporézní, kůži podobnou bariéru.

Zdraví celý článek
11.1.

Pacienti dětské chirurgie Pardubické nemocnice se už léčí v novém prostředí ve zrekonstruovaných prostorech v budově "staré" chirurgie.

„Přesun dětské chirurgie už byl naprostou nutností. Budova, v níž toto oddělení sídlilo, je nejstarším objektem v areálu nemocnice. Byla postavena v prvních letech minulého století a v současnosti již byla za zenitem své životnosti. Nyní v ní už není žádné zdravotnické pracoviště a připravuje se projektová dokumentace na její demolici,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Zdraví celý článek
12.7.

Vybavte se na dovolenou s naší lékárnou a se slevou 10 % na veškerý volný prodej

Slevovou akci a rady před cestou na dovolenou ve středu 17. července 2019 nabízejí lékárna pro veřejnost a zdravotnické potřeby v Pardubické nemocnici.

Zdraví celý článek
13.11.

Jak ve škole stravovat děti s dietou

Zástupce více než čtyř desítek školních kuchyní z Pardubicka přilákal v úterý 12. listopadu na pardubickou radnici seminář na téma Dietní stravování ve školních jídelnách.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting