Unikátní patní hřeb C-NAIL získal ocenění v soutěži Česká inovace

20.3.

Unikátní patní hřeb C-NAIL získal ocenění v soutěži Česká inovace


Unikátní implantát určený pro osteosyntézu patní kosti, který se zrodil z nápadu traumatologa Martina Pompacha, získal hodnotné ocenění. Patní hřeb C-NAIL, který vyrábí firma Medin, zvítězil v kategorii Inovativní firma v soutěži Česká inovace.


Jeho tvůrci převzali cenu v závěru minulého týdne při slavnostním Festivalu Česká inovace v Národní technické knihovně v Praze. „Mám z ocenění velkou radost. Je to pro mě velká čest a zároveň výzva do budoucnosti,“ řekl MUDr. Martin Pompach, lékař oddělení úrazové chirurgie Chirurgické kliniky Pardubické krajské nemocnice, a.s. „Chtěl bych touto cestou poděkovat za podporu při vývoji C-NAILu především své rodině, firmě MEDIN a.s., primáři Cardovi a všem kolegům z úrazového oddělení.  Zároveň děkuji vedení naší nemocnice, že mi umožnilo se této činnosti věnovat.“


Zlomeniny patní kosti patří mezi velmi komplikované úrazy. Při operacích se používaly fixace kostních fragmentů pomocí drátů, šroubů nebo speciálních dlah. „Výsledky ale nebyly zcela uspokojivé, protože se objevovaly různé komplikace jako poruchy hojení rány nebo infekce,“uvedl MUDr. Pompach. „Proto jsem přemýšlel o zlepšení. Napadl mě implantát, který se bude do paty zavádět miniinvazivně a bude vysoce stabilní.“


Nápad se zrodil v roce 2006. A následně ho začal ve spolupráci s německými lékaři, prof. Hansem Zwippem a dr. Michaelem Amlangem z Univerzitní kliniky v Drážďanech, dál rozvíjet. Vytvořili několik prototypů a v roce 2009 si implantát nechali patentovat. Následně oslovili firmu Medin a začal společný vývoj, na jehož konci byl patní hřeb C-NAIL v současné podobě.


Hřeb byl poprvé použit 24. února 2011 v rámci zahájení klinických zkoušek, kdy byl v Pardubické krajské nemocnici, a.s. operován pacient se zlomeninou obou patních kostí. Unikátní operaci provedl MUDr. Pompach s prof. Zwippem.
Na konci roku 2011 tento implantát získal certifikaci a v polovině roku 2012 firma Medin uvedla C-NAIL na trh.
Hřeb C-NAIL je implantát, který se zavádí pod úponem Achillovy šlachy do dřeňové dutiny patní kosti a rozlomené fragmenty jsou fixovány přes hřeb pomocí sedmi šroubů s plochou hlavou.„Operační postup s využitím tohoto implantátu je výhodnější pro pacienty, protože eliminuje komplikace, které bohužel někdy vznikly při použití jiných technik. Jedná se o miniinvazivní přístup s malým zásahem do organismu. Rány jsou drobné, je nižší riziko vzniku infekce a rehabilitace je rychlejší. Pacienti mohou brzo cvičit a zatěžovat operovanou končetinu,“ popsal pardubický traumatolog hlavní výhody.


S použitím patního hřebu C-NAIL bylo dosud provedeno zhruba 350 operací. Využívají ho nejen další nemocnice v Česku, ale také lékaři v německých Drážďanech, na Slovensku a v Rusku. „Pochopitelně mě velmi těší, že se tento implantát rozšířil do světa,“ pronesl Pompach.


Největší zkušenosti s využitím kalkaneálního hřebu však mají traumatologové v Pardubické krajské nemocnici, a.s. Dosud provedli 86 operací touto metodou. „Snažíme se pacienty se zlomeninami patní kosti vhodnými pro implantaci tohoto hřebu koncentrovat na našem pracovišti.  Úzce spolupracujeme s dalšími nemocnicemi v Pardubickém kraji, které nám posílají některé pacienty k operaci patní kosti.“ řekl Pompach. „Zanedlouho budeme i předávat naše poznatky v Drážďanech, kde ve spolupráci s tamní univerzitní nemocnicí pořádáme workshop na toto téma,“ dodal pardubický traumatolog.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

19.6.

Nemocnici navštívili američtí lékaři z The Comenius Academic Club

The Comenius Academic Club je součástí Rady vzájemnosti Čechů a Slováků (Czech and Slovak Solidarity Council). Jedná se o elitní neziskovou organizaci se sídlem v New York City. Má za cíl propojovat významné vědce obou zemí v oblasti přírodních věd, včetně medicíny, a humanitních věd.

Zdraví celý článek
30.4.

Světový den hygieny rukou v Pardubické krajské nemocnici

Světový den hygieny rukou je součástí mnoha iniciativ Světové zdravotnické organizace, která se tak snaží podporovat zdravotníky i veřejnost v praktikování dostatečné hygieny rukou ve zdravotnických zařízeních a tím i snížení rizika přenosu infekce.

Zdraví celý článek
27.12.

Pardubická nemocnice úspěšně obhájila akreditaci SAK, získala ji na další tři roky

Trojice inspektorů Spojené akreditační komise v průběhu tří dnů šetřila plnění standardů ve třinácti stanovených oblastech a ověřovala zavedení systému pro zvyšování kvality. Jsou stanoveny v souladu se zákonem o zdravotních službách a vyhláškou o hodnocení kvality a bezpečí lůžkové zdravotní péče.

Zdraví celý článek
9.8.

Centrum pracovního lékařství nabízí novou chladící vodní lázeň

yšetření ve vodní lázni, která má teplotu 10 stupňů, se využívá při poskytování pracovně-lékařských služeb u osob zařazených v riziku vibrací přenášených na ruce. Je rovněž doporučeno při diagnostice nemocí z povolání a v diferenciální diagnostice různých neprofesních onemocnění z oboru neurologie, angiologie, revmatologie, dermatologie apod. „Vyšetření se provádí po předchozím objednání. Jeho součástí je písemné vyhodnocení výsledku vodního chladového testu a pletysmografie cév prstů rukou,“ poznamenala primářka Eichlerová.

Zdraví celý článek
30.12.

Rychnovská nemocnice má nový pavilon chirurgie

Stavbu za zhruba 20 milionů korun ze svého rozpočtu financoval Královéhradecký kraj. Stavební práce zde trvaly zhruba jeden rok.

Zdraví celý článek
25.11.

V boji proti dekubitům je klíčová prevence, říká primář Bureš

Na tuto hrozbu již několik let upozorňuje Světový den STOP dekubitům. V rámci této kampaně se v Praze uskutečnila i tisková konference, která se věnovala problematice prevence a léčby dekubitů v České republice.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting