Unikátní patní hřeb C-NAIL získal ocenění v soutěži Česká inovace

20.3.

Unikátní patní hřeb C-NAIL získal ocenění v soutěži Česká inovace


Unikátní implantát určený pro osteosyntézu patní kosti, který se zrodil z nápadu traumatologa Martina Pompacha, získal hodnotné ocenění. Patní hřeb C-NAIL, který vyrábí firma Medin, zvítězil v kategorii Inovativní firma v soutěži Česká inovace.


Jeho tvůrci převzali cenu v závěru minulého týdne při slavnostním Festivalu Česká inovace v Národní technické knihovně v Praze. „Mám z ocenění velkou radost. Je to pro mě velká čest a zároveň výzva do budoucnosti,“ řekl MUDr. Martin Pompach, lékař oddělení úrazové chirurgie Chirurgické kliniky Pardubické krajské nemocnice, a.s. „Chtěl bych touto cestou poděkovat za podporu při vývoji C-NAILu především své rodině, firmě MEDIN a.s., primáři Cardovi a všem kolegům z úrazového oddělení.  Zároveň děkuji vedení naší nemocnice, že mi umožnilo se této činnosti věnovat.“


Zlomeniny patní kosti patří mezi velmi komplikované úrazy. Při operacích se používaly fixace kostních fragmentů pomocí drátů, šroubů nebo speciálních dlah. „Výsledky ale nebyly zcela uspokojivé, protože se objevovaly různé komplikace jako poruchy hojení rány nebo infekce,“uvedl MUDr. Pompach. „Proto jsem přemýšlel o zlepšení. Napadl mě implantát, který se bude do paty zavádět miniinvazivně a bude vysoce stabilní.“


Nápad se zrodil v roce 2006. A následně ho začal ve spolupráci s německými lékaři, prof. Hansem Zwippem a dr. Michaelem Amlangem z Univerzitní kliniky v Drážďanech, dál rozvíjet. Vytvořili několik prototypů a v roce 2009 si implantát nechali patentovat. Následně oslovili firmu Medin a začal společný vývoj, na jehož konci byl patní hřeb C-NAIL v současné podobě.


Hřeb byl poprvé použit 24. února 2011 v rámci zahájení klinických zkoušek, kdy byl v Pardubické krajské nemocnici, a.s. operován pacient se zlomeninou obou patních kostí. Unikátní operaci provedl MUDr. Pompach s prof. Zwippem.
Na konci roku 2011 tento implantát získal certifikaci a v polovině roku 2012 firma Medin uvedla C-NAIL na trh.
Hřeb C-NAIL je implantát, který se zavádí pod úponem Achillovy šlachy do dřeňové dutiny patní kosti a rozlomené fragmenty jsou fixovány přes hřeb pomocí sedmi šroubů s plochou hlavou.„Operační postup s využitím tohoto implantátu je výhodnější pro pacienty, protože eliminuje komplikace, které bohužel někdy vznikly při použití jiných technik. Jedná se o miniinvazivní přístup s malým zásahem do organismu. Rány jsou drobné, je nižší riziko vzniku infekce a rehabilitace je rychlejší. Pacienti mohou brzo cvičit a zatěžovat operovanou končetinu,“ popsal pardubický traumatolog hlavní výhody.


S použitím patního hřebu C-NAIL bylo dosud provedeno zhruba 350 operací. Využívají ho nejen další nemocnice v Česku, ale také lékaři v německých Drážďanech, na Slovensku a v Rusku. „Pochopitelně mě velmi těší, že se tento implantát rozšířil do světa,“ pronesl Pompach.


Největší zkušenosti s využitím kalkaneálního hřebu však mají traumatologové v Pardubické krajské nemocnici, a.s. Dosud provedli 86 operací touto metodou. „Snažíme se pacienty se zlomeninami patní kosti vhodnými pro implantaci tohoto hřebu koncentrovat na našem pracovišti.  Úzce spolupracujeme s dalšími nemocnicemi v Pardubickém kraji, které nám posílají některé pacienty k operaci patní kosti.“ řekl Pompach. „Zanedlouho budeme i předávat naše poznatky v Drážďanech, kde ve spolupráci s tamní univerzitní nemocnicí pořádáme workshop na toto téma,“ dodal pardubický traumatolog.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

2.10.

MUDr. Musilová potřetí obdržela Výroční cenu Sekce UZ diagnostiky

Předčasný porod je v současnosti největším problémem v zemích s vyspělým porodnictvím. Tvoří 8 až 10 procent všech porodů.

Zdraví celý článek
4.11.

Anesteziologická konference „Křivánkovy dny“ se koná poosmé

Nadcházející Křivánkovy dny jsou rozděleny do dvou sekcí – lékařské a sesterské. V obou sekcích zazní celkem 56 přednášek, s nimiž vystoupí nejen čeští odborníci, ale také hosté ze Slovenska a Rakouska. „Na konferenci je k dnešnímu dni přihlášeno 250 účastníků,“ uvedla primářka Fořtová.

Zdraví celý článek
6.12.

Pardubičtí chirurgové prezentovali svou práci v Japonsku

Kongres se konal ve druhé polovině listopadu v Congress Center v Nagoji. Jeho součástí bylo rovněž Japonsko – České symposium. Následně se oba pardubičtí chirurgové přesunuli ze třetího největšího japonského města do metropole. V Tokiu se zúčastnili 21. Česko – Japonského chirurgického symposia.

Zdraví celý článek
13.8.

K porodu zdarma

V Pardubické krajské nemocnici, Chrudimi, Svitavách nebo Orlickoústecké nemocnici tak budou muset otcové uhradit pouze nákup ochranných pomůcek na jedno použití.

Zdraví celý článek
19.4.

Dobrý den, čápe, kukačko….

Platí povinnost hlásit krajské veterinární správě podezřelé změny zdravotního stavu chované drůbeže.

Zdraví celý článek
14.11.

Evropský antibiotický den bojuje za zachování účinnosti antibiotik

Z dat vyplývá, že v posledních letech každoročně v Evropě zemře v důsledku rezistentních infekcí až 25 000 lidí a jejich počet neustále roste. Náklady na léčbu těchto infekcí pak ročně přesahují 1,5 miliardy eur.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting