Valentýnské odběry krve byly zahájeny.

13.2.

Valentýnské odběry krve byly zahájeny.


Třetí ročník Valentýnských odběrů krve byl dnes zahájen na transfuzním oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s. Akce, které se může zúčastnit každý zájemce starší 18 let, je zaměřena na nábor nových dárců nejcennější životní tekutiny. V průběhu prvního ze čtyř dnů darovalo krev celkem 77 lidí, mezi nimiž bylo 16 prvodárců.
Valentýnské odběry krve, nad nimiž převzali záštitu místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky Miluše Horská a první náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za zdravotnictví Roman Línek, pokračují v pátek 14. února. Akce vyvrcholí v následujícím týdnu ve čtvrtek 20. února a v pátek 21. února. Odběry probíhají vždy od 7.00 do 11.00 hodin.
„První den přišlo mnohem více nových dárců, než bývá obvyklé při běžných odběrech. To je potěšující. Pochopitelně budeme rádi, když obdobná účast bude i v dalších dnech Valentýnských odběrů krve,“ řekla Iveta Krebsová, vrchní sestra transfuzního oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s.
Vůbec prvním prvodárcem v průběhu letošních Valentýnských odběrů krve byl třiadvacetiletý Martin Kercl. Na svůj premiérový odběr v životě přijel až ze Srubů u Chocně. „O darování krve jsem uvažoval již delší dobu. Když jsem zjistil, že se koná tato akce, během dvou dnů jsem byl rozhodnutý, že se zúčastním. Tentokrát bylo nutné objednání předem, což pro mě bylo plus,“ řekl Martin Kercl.
Mezi nové dárce se v první den zařadila rovněž Marie Mückeová, obchodní manažerka basketbalového klubu BK JIP Pardubice, který je opět partnerem této akce. „Odběru jsem se bála,“ přiznala a vzápětí dodala: „Nakonec celý odběr utekl strašně rychle. Skoro jsem ani nezaznamenala, že mi brali krev.“
Rovněž ona ve své hlavě nosila úmysl stát se dárkyní krve již déle. „Vloni jsem zaregistrovala plakáty na Valentýnské odběry, ale tehdy mi to nevyšlo. Letos už ano. Určitě k tomu přispěla i účast kolegů z našeho klubu. Přece jen ve skupině je to jednodušší,“ řekla Marie Mückeová.


Na transfuzní oddělení ji doprovodili trenér A-týmu Dušan Bohunický a mluvčí klubu René Peška. Oba se Valentýnských odběrů zúčastnili aktivně již vloni, kdy poprvé v životě darovali krev. Nyní si vše zopakovali. „Před rokem jsme netušili, co nás čeká. Takže pochopitelně v nás byla jistá obava. Respekt jsem měl i nyní, ale určitě byl menší,“ řekl Dušan Bohunický. „Každopádně tentokrát bylo vše mnohem jednodušší než vloni. Je to opravdu o prvním odběru krve, kdy člověk pozná, jak vše probíhá. Proto jsme neváhali přijít a znovu aktivně podpořit tuto akci,“ pronesl René Peška.


Ještě početnější skupinou byli zástupci Základní školy a Praktické školy Svítání, dalšího partnera této akce. Krev přišlo darovat sedm jejich zaměstnanců, tři z nich vůbec poprvé v životě. „Valentýnské odběry vnímáme jako velmi dobrý projekt a záslužnou akci. Velice se nám líbí, proto se snažíme ji podpořit i aktivní účastí. Dnes od nás přišlo sedm lidí a další dorazí ještě v následujícím týdnu,“ uvedla Lucie Nermuťová, pracovnice pro styk s veřejností Základní školy a Praktické školy Svítání.


Valentýnských odběrů krve se může zúčastnit každý zájemce, který splní několik základních podmínek. Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk ve věku mezi 18 až 65 lety. Pro první odběr se doporučuje věk do 60 let. Potřebná tělesná hmotnost je nad 50 kilogramů. K odběru krve je nutné si přinést průkaz totožnosti, opakovaní dárci i legitimaci dárce krve. Všechna potřebná vyšetření budou provedena zdarma na transfuzním oddělení bezprostředně před odběrem.


24 hodin před odběrem krve není vhodné pít alkohol a jíst tučná jídla, stejně tak není vhodná ani nadměrná fyzická námaha, na kterou člověk není zvyklý. Na druhou stranu se nedoporučuje dostavit se na vlastní odběr nalačno. Dárce by si měl ráno před odběrem dát lehkou netučnou snídani a zejména vypít dostatek tekutin.


Na pátek 14. února připravila Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR zdravotně preventivní akci. Dárci si budou moci na transfuzním oddělení nechat změřit svůj body mass index (BMI), váhu, klidový metabolismus, procento kosterního svalstva a tělesného tuku či viscerální tuk. Na základě zjištěných hodnot jim bude nabídnuto také shrnutí výživových doporučení. Akce se bude opakovat ještě v závěrečný den Valentýnských odběrů v pátek 21. února.


Pro každého účastníka této akce jsou připraveny dárky. Všichni si odnesou dvě vstupenky na domácí utkání pardubických basketbalistů, perníkové srdíčko vyrobené dětmi ze Základní školy a Praktické školy Svítání, drobná pozornost od společnosti RWE a přímo na transfuzním oddělení je pro ně nachystáno sladké občerstvení z cukrárny hypermarketu Globus. Prvodárci navíc dostanou tašku s dárky od partnerů akce a budou zařazeni do slosování o romantickou večeři pro dva v pardubickém Restaurantu U Dvou Kohoutků.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

28.8.

Léčebna dlouhodobě nemocných v Rybitví bude bezpečnější

Ještě letos vše prověří Hasičský záchranný sbor a dojde ke kolaudaci této části projektu,“ řekl 1. náměstek hejtmana pro majetek a investice Roman Línek.

Zdraví celý článek
4.10.

Nemocnice už pracují společně ve čtyřech oblastech

V každé oblasti je sestaven řešitelský tým a určen jeho vedoucí, který předkládá představenstvu návrhy na konkrétní opatření.

Zdraví celý článek
3.7.

Pardubická nemocnice získá 120 milionů korun na investice do přístrojů

„Investicemi do přístrojové techniky se výrazně zmodernizuje vybavení našich nemocnic a zlepší péče o pacienty tak, jak to v posledních deseti letech nebylo možné,“ prohlásil Roman Línek, první náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za zdravotnictví a člen Výboru Regionální rady.

Zdraví celý článek
14.10.

Představenstvo NPK odvolalo ředitelku Fraňkovou

Představenstvo Nemocnice Pardubického kraje dnes jednomyslně a s okamžitou platností odvolalo MUDr. Štěpánku Fraňkovou z funkce oblastní ředitelky pro zdravotní služby Pardubické a Chrudimské nemocnice.

Zdraví celý článek
14.12.

Orlickoústecká nemocnice se dočkala obnovy operačních sálů

Orlickoústecká nemocnice po rekonstrukci disponuje šesti centrálními operačními sály, které zajišťují operativu především pro obory: chirurgie a traumatologie, gynekologie-porodnictví, urologie a ORL. Ročně se zde uskuteční přibližně 5 300 operací. Z toho 1200 laparoskopických a 1000 traumatologických.

Zdraví celý článek
16.6.

Kraj chce pokračovat v obnově vozů a vybavení záchranky

„Přihlásili jsme se do aktuální výzvy na dotace z evropských fondů, celková částka našeho projektu na pořízení nových vozidel, jejich přístrojového vybavení, komunikačních tabletů pro posádky vozidel a stacionárního strojního vybavení základen je 86 milionů korun,“ uvedl 1. náměstek hejtmana pro zdravotnictví Roman Línek. Ovšem zájem v rámci celé republiky o tento program je obrovský a tak je otázkou, zda budou všichni uspokojeni.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting