Valentýnské odběry krve byly zahájeny.

13.2.

Valentýnské odběry krve byly zahájeny.


Třetí ročník Valentýnských odběrů krve byl dnes zahájen na transfuzním oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s. Akce, které se může zúčastnit každý zájemce starší 18 let, je zaměřena na nábor nových dárců nejcennější životní tekutiny. V průběhu prvního ze čtyř dnů darovalo krev celkem 77 lidí, mezi nimiž bylo 16 prvodárců.
Valentýnské odběry krve, nad nimiž převzali záštitu místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky Miluše Horská a první náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za zdravotnictví Roman Línek, pokračují v pátek 14. února. Akce vyvrcholí v následujícím týdnu ve čtvrtek 20. února a v pátek 21. února. Odběry probíhají vždy od 7.00 do 11.00 hodin.
„První den přišlo mnohem více nových dárců, než bývá obvyklé při běžných odběrech. To je potěšující. Pochopitelně budeme rádi, když obdobná účast bude i v dalších dnech Valentýnských odběrů krve,“ řekla Iveta Krebsová, vrchní sestra transfuzního oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s.
Vůbec prvním prvodárcem v průběhu letošních Valentýnských odběrů krve byl třiadvacetiletý Martin Kercl. Na svůj premiérový odběr v životě přijel až ze Srubů u Chocně. „O darování krve jsem uvažoval již delší dobu. Když jsem zjistil, že se koná tato akce, během dvou dnů jsem byl rozhodnutý, že se zúčastním. Tentokrát bylo nutné objednání předem, což pro mě bylo plus,“ řekl Martin Kercl.
Mezi nové dárce se v první den zařadila rovněž Marie Mückeová, obchodní manažerka basketbalového klubu BK JIP Pardubice, který je opět partnerem této akce. „Odběru jsem se bála,“ přiznala a vzápětí dodala: „Nakonec celý odběr utekl strašně rychle. Skoro jsem ani nezaznamenala, že mi brali krev.“
Rovněž ona ve své hlavě nosila úmysl stát se dárkyní krve již déle. „Vloni jsem zaregistrovala plakáty na Valentýnské odběry, ale tehdy mi to nevyšlo. Letos už ano. Určitě k tomu přispěla i účast kolegů z našeho klubu. Přece jen ve skupině je to jednodušší,“ řekla Marie Mückeová.


Na transfuzní oddělení ji doprovodili trenér A-týmu Dušan Bohunický a mluvčí klubu René Peška. Oba se Valentýnských odběrů zúčastnili aktivně již vloni, kdy poprvé v životě darovali krev. Nyní si vše zopakovali. „Před rokem jsme netušili, co nás čeká. Takže pochopitelně v nás byla jistá obava. Respekt jsem měl i nyní, ale určitě byl menší,“ řekl Dušan Bohunický. „Každopádně tentokrát bylo vše mnohem jednodušší než vloni. Je to opravdu o prvním odběru krve, kdy člověk pozná, jak vše probíhá. Proto jsme neváhali přijít a znovu aktivně podpořit tuto akci,“ pronesl René Peška.


Ještě početnější skupinou byli zástupci Základní školy a Praktické školy Svítání, dalšího partnera této akce. Krev přišlo darovat sedm jejich zaměstnanců, tři z nich vůbec poprvé v životě. „Valentýnské odběry vnímáme jako velmi dobrý projekt a záslužnou akci. Velice se nám líbí, proto se snažíme ji podpořit i aktivní účastí. Dnes od nás přišlo sedm lidí a další dorazí ještě v následujícím týdnu,“ uvedla Lucie Nermuťová, pracovnice pro styk s veřejností Základní školy a Praktické školy Svítání.


Valentýnských odběrů krve se může zúčastnit každý zájemce, který splní několik základních podmínek. Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk ve věku mezi 18 až 65 lety. Pro první odběr se doporučuje věk do 60 let. Potřebná tělesná hmotnost je nad 50 kilogramů. K odběru krve je nutné si přinést průkaz totožnosti, opakovaní dárci i legitimaci dárce krve. Všechna potřebná vyšetření budou provedena zdarma na transfuzním oddělení bezprostředně před odběrem.


24 hodin před odběrem krve není vhodné pít alkohol a jíst tučná jídla, stejně tak není vhodná ani nadměrná fyzická námaha, na kterou člověk není zvyklý. Na druhou stranu se nedoporučuje dostavit se na vlastní odběr nalačno. Dárce by si měl ráno před odběrem dát lehkou netučnou snídani a zejména vypít dostatek tekutin.


Na pátek 14. února připravila Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR zdravotně preventivní akci. Dárci si budou moci na transfuzním oddělení nechat změřit svůj body mass index (BMI), váhu, klidový metabolismus, procento kosterního svalstva a tělesného tuku či viscerální tuk. Na základě zjištěných hodnot jim bude nabídnuto také shrnutí výživových doporučení. Akce se bude opakovat ještě v závěrečný den Valentýnských odběrů v pátek 21. února.


Pro každého účastníka této akce jsou připraveny dárky. Všichni si odnesou dvě vstupenky na domácí utkání pardubických basketbalistů, perníkové srdíčko vyrobené dětmi ze Základní školy a Praktické školy Svítání, drobná pozornost od společnosti RWE a přímo na transfuzním oddělení je pro ně nachystáno sladké občerstvení z cukrárny hypermarketu Globus. Prvodárci navíc dostanou tašku s dárky od partnerů akce a budou zařazeni do slosování o romantickou večeři pro dva v pardubickém Restaurantu U Dvou Kohoutků.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

7.12.

Pardubická nemocnice se třikrát v rámci kraje umístila na prvním místě v celostátním hodnotícím projektu „Nemocnice ČR 2015“.

Pardubická nemocnice získala prvenství v rámci Pardubického kraje v kategoriích Finanční zdraví, Bezpečnost a spokojenost hospitalizovaných pacientů a Bezpečnost a spokojenost zaměstnanců.

Zdraví celý článek
6.4.

500 respirátorů pro seniory, 1000 masek pro FNHK: soukromí dárci pomáhají hradeckým zdravotnickým zařízením

Bezpečnému provozu ve zdravotnických a sociálních zařízeních ve stále větší míře přispívají soukromé subjekty. „Ve čtvrtek jsem do královéhradecké fakultní nemocnice doručil dar 1000 ochranných štítů od společnosti Veolia. V těchto dnech se do Domova seniorů U Biřičky doručuje pětistovka FFP2 respirátorů pro tamní personál. Oba dary těmto zařízením nepochybně velmi pomohou,“ říká Prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc., senátor, lékařský náměstek FNHK a předseda nadačního fondu, který se na darování respirátorů procesně podílel.

Zdraví celý článek
9.2.

Blíží se Valentýn. Opět ho můžete oslavit darováním krve v Pardubické nemocnici

Krev v medicíně je zcela nenahraditelná. Proto je důležité mít dostatečně širokou dárcovskou základnu. Valentýnské odběry jsou vítanou příležitostí k jejímu doplnění. Právě nábor nových dárců je hlavním cílem této tradiční akce. Přijít může každý zájemce starší 18 let a splňující požadavky na zdravotní stav.

Zdraví celý článek
19.8.

Nemocnice nabídne neslyšícím online tlumočení do znakového jazyka

Pardubická krajská nemocnice, a.s. se tak zapojuje do projektu „Bezbariérové nemocnice i pro neslyšící“ společnosti APPN, která do tuzemských nemocnic darovala 100 tabletů. Byly zakoupeny z výtěžku Adventního koncertu České televize.

Zdraví celý článek
11.9.

Podezření na ebolu bylo vyšetřením vyloučeno

Pro zásah byla připravena i dekontaminační sprcha. Budova kolejí byla uzavřena a hasič provedl obchůzku všech pokojů s výzvou, aby studenti neopouštěli své pokoje.

Zdraví celý článek
12.9.

Generálním ředitelem spojených nemocnic bude Tomáš Gottvald

Novou akciovou společnost bude řídit tříčlenné představenstvo, kde předseda bude zároveň generálním ředitelem a dva členové představenstva jeho náměstky pro zdravotní péči a pro řízení a provoz nemocnic. „Nové vedení musí být velmi efektivní, čeká ho náročné období transformace. Je to však podle našeho názoru jediná možná cesta, jak nemocnice udržet ve vlastnictví kraje a zajistit jim i další rozvoj,“ konstatoval hejtman Martin Netolický.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting