Začala oficiální distribuce cigaret s odstrašujícími obrázky, od kouření mají odradit 2% potenciálních kuřáků

7.9.

 Začala oficiální distribuce cigaret s odstrašujícími obrázky, od kouření mají odradit 2% potenciálních kuřáků


Hradec Králové, 7. září 2016 


Počínaje dneškem začala oficiální distribuce krabiček cigaret s odstrašujícími obrázky. Staré zásoby mohou prodejci prodávat ještě 3 měsíce až do 7. prosince.  Senátor a profesor vnitřního lékařství patřil k těm, který při schvalování zákon podpořili. „Stávající kuřáky dramatické obrázky zřejmě neodradí, ale na ty potenciální by zapůsobit mohly. Jakoukoliv aktivitu směřující k omezení kouření jako lékař radostně vítám,“ říká k začátku distribuce Prof. MUDr. Jaroslav Malý CSc.


Nejohroženější skupinou potenciálních kuřáků jsou děti. Ty české začínají kouřit už v 9,5 letech a je to skupina, která je nejsnáze ovlivnitelná reklamou. Závislost vzniklá v tomto věku rychleji než u starší populace a podepisuje se na zdravotním stavu kuřáka radikálněji. Pokud už se někdo kuřákem stane, je úsilí potřebné pro odvyknutí kouření srovnatelná s úsilím utéci ze závislostí na heroinu.

Odpudivé a dramatické obrázky na krabičkách cigaret spolu s písemným varováním o jeho škodlivosti nyní zabírají 65 procent z přední plochy krabičky. Na potencionálního kuřáka obrázek pravděpodobně silně emocionálně zapůsobí a dost možná ho i od kouření odradí, ale stávající kuřáci nejspíš své návyky nezmění. Svou roli tu hraje i biochemie. „Závislý kuřák se po odeznění vlivu jedné cigarety necítí dobře. A aby se opět dobře cítil, potřebuje naplnit receptory serotoninu. Setkáváme se běžně s tím, že kouří i pacienti s rakovinou plic. Velmi pečlivě budu sledovat, co zavedení těchto obrázků na krabičkách nakonec udělá“ vysvětluje lékařský náměstek FN HK a senátor Jaroslav Malý.

Podobnou strategii jako stát zvolila před nedávnem i Fakultní nemocnice v Hradci Králové v rámci projektu Nekuřácká nemocnice. Zaměstnanci nemocnice mají nyní vyhrazených pouze 8 míst v rámci celého areálu, kde smějí kouřit. Na těchto místech jsou pak na popelnících nalepeny velmi podobné odpudivé fotografie jako na krabičkách. Součástí projektu je i odvykací léčba, kterou již pět měsíců nabízí poradna plicní kliniky. Prozatím funguje jeden den v týdnu, ale má již 66 klientů. „Úspěšnost léčby je 40%, což je na úrovni VFN v Praze,“ říká lékařský náměstek FN HK a senátor Jaroslav Malý. „Na nejlepších pracovištích je přitom průměr zhruba 37%. Například v americkém Rochestru na Mayo clinic je 38%,“ upřesňuje. Úspěšnost odvykání bez odborné pomoci se přitom pohybuje jen mezi 3 – 5 %.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

4.11.

Pojišťovny neplatí tak, jak by měly

Zdravotnická záchranná služba patří ke klíčovým zařízením Pardubického kraje. Pohybuje se dlouhodobě ve ztrátě.

Zdraví celý článek
14.11.

Evropský antibiotický den bojuje za zachování účinnosti antibiotik

Z dat vyplývá, že v posledních letech každoročně v Evropě zemře v důsledku rezistentních infekcí až 25 000 lidí a jejich počet neustále roste. Náklady na léčbu těchto infekcí pak ročně přesahují 1,5 miliardy eur.

Zdraví celý článek
22.1.

Jubilejní 10. ročník odborné konference RANK 2014

Konference je zařazována do oficiálního kalendáře akcí garantovaných výborem České společnosti klinické biochemie při ČLS JEP.

Zdraví celý článek
4.4.

Perinatologické centrum obhájilo zařazení do celostátní sítě

Novinek však perinatologické centrum intermediární péče Pardubické krajské nemocnice, a.s. nabízí nebo v dohledné době bude nabízet víc. V novorozenecké části byl navýšen počet lůžek pro maminky, jejichž děti vyžadují delší hospitalizaci po porodu.

Zdraví celý článek
19.5.

Setkání Makulárního klubu zpestřil živý videopřenos operací

Účastníci setkání Makulárního klubu mohli shlédnout dvě operace – sloupnutí epiretinální membrány a poté léčbu makulární díry. Prováděl je doc. MUDr. Petr Souček, Ph.D. V konferenčním sále je komentářem doprovázela MUDr. Hana Adámková, zástupkyně primáře očního oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s.

Zdraví celý článek
24.9.

Příjem rodiček v Pardubické nemocnici bude od 30. 9. od 24.00 hodin do 1. 10. do 15.00 hodin zastaven z důvodu rekonstrukce porodních sálů.

Na porodnicko-gynekologické klinice Pardubice bude od 1. října do 1. prosince 2018 probíhat rekonstrukce porodních sálů. Bude zahrnovat vybudování nového sociálního zařízení a instalaci porodní vany.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting