Zdravotníci se v Těchoníně školili v boji proti nebezpečným infekcím

3.12.

Zdravotníci se v Těchoníně školili v boji proti nebezpečným infekcím

Skupina pardubických zdravotníků se oblékla do speciálních žlutých ochranných obleků a přetlakových skafandrů. A vzápětí vyrazili na jednotku intenzivní péče bojovat o život pacienta s vysoce nakažlivou chorobou. Pardubická krajská nemocnice, a.s. nepodceňuje aktuální riziko nebezpečných infekčních nemocí typu Ebola či SARS. Několik lékařů a zdravotních sester absolvovalo instruktáž v Centru biologické ochrany v Těchoníně, které je jedním ze středisek Vojenského zdravotního ústavu.


„Nejdůležitější pro nás byl nácvik použití speciálních osobních ochranných pracovních prostředků, které jsou určeny pro kontakt s nemocným a jeho transport. Na doporučení pracovníků těchonínského centra jsme si pořídili ochranné obleky stejného typu. Proto pro nás bylo nesmírně cennou zkušeností vyzkoušet si přesný postup v oblékání a svlékání těchto speciálních ochranných prostředků krok za krokem,“ uvedl náměstek léčebně preventivní péče Roman Michálek.


Centrum biologické ochrany v Těchoníně je specializovaným zdravotnickým zařízením Armády České republiky. Jako jediné zařízení v zemi splňuje podmínky pro zajištění pacientů pro stupeň biologické ochrany číslo 4. Zdejší specializovaná infekční nemocnice je schopná izolovat a léčit lidi, kteří jsou nakažení vysoce nebezpečnými infekčními nemocemi, např. SARS, hemoragické (krvácivé) horečky jako Ebola, Marburg, Lassa, multirezistentní tuberkulóza či pravé neštovice.


„Nemocnice v Těchoníně se umí se postarat nejen o nemocného s vysoce nakažlivou chorobou, ale je schopna poskytnout zdravotní péči i v jiné oblasti, jako je závažný úraz, neodkladná operace nebo třeba porod,“ poznamenal náměstek Michálek a dodal: „Proto je pro nás užitečné, že si můžeme nacvičit většinu postupů při poskytování zdravotních služeb v tomto prostředí. Velkou výhodou je výcvik zdravotníků na ´fantomech´ se simulací většiny kritických situací, včetně zajištění dýchacích cest a žilního vstupu, umělé plicní ventilace, reakcí na změny zdravotního stavu, jako jsou poruchy srdečního rytmu, změny tlaku krevního a podobně. Žádné jiné zařízení v naší republice není v tomto směru tak připraveno.“


Instruktáž v Těchoníně před několika týdny absolvovali lékaři a zdravotní sestry z infekčního oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s. Nyní se na stejné místo vydali jejich kolegové z anesteziologicko-resuscitačního oddělení a oddělení úrazové chirurgie Chirurgické kliniky.


Všichni si pod dohledem zkušených instruktorů nejprve vyzkoušeli nácvik oblékání speciálních ochranných obleků s dýchacími maskami a také neméně důležité jejich svlékání, neboť i při této činnosti a špatném postupu hrozí riziko přenosu infekce. Následně se pardubičtí zdravotníci navlékli do přetlakových ochranných obleků a zkusili si v nich modelové situace na jednotce intenzivní péče - poskytnutí zdravotní péče nemocnému s vysoce nakažlivou chorobou v kritickém stavu a nácvik ošetření pacienta s obdobnou infekční nemocí, který sice nebyl v ohrožení života, ale utrpěl úraz.


„Jsme velice vděčni pracovníkům Centra biologické ochrany v Těchoníně, že nám umožnili absolvovat tyto instruktážní kurzy. Našim lékařům a sestrám přinášejí velmi užitečné poznatky a zkušenosti v této oblasti. Protože je nezbytné tyto dovednosti trvale udržovat a cvičit, jsou na základě navázané spolupráce v plánu další návštěvy nemocnice v Těchoníně. Považuji to za zásadní přínos pro erudici zdravotníků naší nemocnice, která hraje roli spádového lůžkového zařízení akutní péče krajského typu,“ řekl náměstek Michálek.

Další zprávy z kategorie "Zdraví"

26.3.

Podporu pro ekologičtější vytápění mohou získat i domácnosti

Ministr životního prostředí Martin Bursík na konci minulého týdne podepsal finální znění směrnic.

Zdraví celý článek
19.8.

Nemocnice nabídne neslyšícím online tlumočení do znakového jazyka

Pardubická krajská nemocnice, a.s. se tak zapojuje do projektu „Bezbariérové nemocnice i pro neslyšící“ společnosti APPN, která do tuzemských nemocnic darovala 100 tabletů. Byly zakoupeny z výtěžku Adventního koncertu České televize.

Zdraví celý článek
11.11.

Pardubičtí hokejisté opět podpoří nábor nových dárců krve

„Prvodárcům je potřeba předat více informací než lidem, kteří chodí na odběry opakovaně již delší dobu. Chceme se jim věnovat v maximální možné míře a zároveň nezdržovat pravidelné dárce. Proto jsme rozhodli udělat tuto změnu,“ vysvětlila primářka Geierová.

Zdraví celý článek
7.1.

Dva těžké úrazy pod Bukovou horou

Zlomeninu ve stehně u devítiletého lyžaře a zlomeninu paže osmatřicetileté ženy řešili dnes kolem poledne krátce po sobě členové HS ze stanice Čenkovice.

Zdraví celý článek
31.5.

Dolary za sbírku plyšáků zajistily nový přístroj pro dětské pacienty Pardubické nemocnice

Letošní aktivita zaměstnanců zaměřená na děti po stresových situacích si získala ocenění i v rámci celé naší společnosti a jako dík byla umožněna finanční podpora ve výši tisíc dolarů na jeden projekt vybraný zaměstnanci,“ uvedl ředitel závodu Václav Levinský

Zdraví celý článek
8.8.

Pardubická krajská nemocnice směřuje ke Kardiologickému centru

Další přidanou hodnotou smluv je zajištění odborného vzdělávání lékařů a ostatního zdravotnického personálu.

Zdraví celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting